flatcastnezlesi,Flatcastyardım


Flatcast nezlesine hosgeldiniz..

Member LoginLost your password?

Forum İstatistikleri

Latest Member


Not a member yet? Sign Up!*16 Haz 19, 06:37 ÖÖ

Flatcastnezlesi.com - Flatcast index Flatcasttema | Flatcast Destek | Flatcast Yardım

Gönderen Konu: Beyindeki Harika Koordinasyon  (Okunma sayısı 2789 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Beyindeki Harika Koordinasyon
: 30 Aralık 2014, 21:11:59

İki kardeştiler. Erzurum'da toptan gıda marketleri vardı. Büyük olanı marketin dış işleriyle uğraşırdı. Küçük olan ise, marketten hiç ayrılmazdı. Satış tamamen ondan sorulurdu. Bu görev dağılımı içinde işler iyi gidiyordu. Bu kardeşlerin işlerinin iyi gitmesinin sırrı, yapacakları veya yaptıkları işleri birbirlerine mutlaka haber vermelerinde yatıyordu. Herkes kendi yapacağı işi, diğerinin yapacağı icraata göre ayarlıyordu. Onların bu uyumlu ve koordineli çalışmasını herkes takdirle karşılıyordu. İnsan beyni; ruh ve beden münasebetinde ve ruhun beden üzerindeki fonksiyonlarında koordinasyon vazifesi verilen önemli bir organdır. Beyin, ruh olmadan icraatlarını yapamaz. Bazı kimseler düşünme, sevgi, nefret, şefkat, aşk, hüzün, öfke, inanç gibi ruhî fonksiyonların sadece beyin tarafından gerçekleştirildiğini iddia eder. Hâlbuki beyin, bilgisayar donanımı gibi çok parçalı bir makinedir. O makineye elektrik veren, çalıştıran, düğmelerine ve tuşlarına basan ruhtur.
Nasıl bilgisayar donanımı bozulunca, yazılım ve elektrik işe yaramıyorsa, bunun gibi beyin bozulunca, ruh da beden üzerindeki tesirini gösteremez. Nasıl ki, uçak pilot olmadan çalışmaz, araba şoför olmadan işe yaramaz ise, ruh olmadan da beyin hiçbir şeye muktedir olamaz. İnsan beyni, yapı ve fonksiyon açısından birbirinin aynısı olmayan sağ ve sol iki yarımküreye (hemisfer) ayrılır. Sağ yarımküre, vücudun sol tarafı ile, sol yarımküre ise vücudun sağ tarafı ile alâkalı işlerin koordinasyonunda vazifelidir. Şu âna kadar yapılan ilmî araştırmalar ile bunun sebebi, faydası ve hikmeti anlaşılamamıştır. Bazı fikirler ileri sürülse de, bunlar ikna edici olmaktan uzaktır. Maharet gerektiren hareketler, yüksek kabiliyetler ve konuşma gibi insana has bazı fonksiyonlar açısından bu iki yarım kürenin görevleri farklıdır. Meselâ insanların % 90'ında konuşma merkezi ve el becerisi ile alâkalı kabiliyetler, beynin sol yarımküresindedir. Resim, mimari, perspektif algısı gibi boyutlar ve uzay ile alâkalı kabiliyetler ise, beynin sağ yarımküresinde baskındır.
 Beynin iki yarım küresi farklı işlerde istihdam edilirken, birbirlerinden de haberdar edilirler. Bunun için iki yarımküre arasına bilgi aktarımını sağlayan ve içinde sadece sinir tellerinin (akson) bulunduğu korpus kallosum denilen bir yapı yerleştirilmiştir. Meselâ sol elinize bir iğne batsa bu bilgi, temel olarak sağ beyin yarımküresinde algılanır. Korpus kallosumu olmayan veya kesilen hastalara sol göz kapalıyken, kırmızı elma gösterildiğinde; daha sonra hastanın sağ gözü kapatılarak elma tekrar gösterildiğinde, sözkonusu hastalar elmayı görmediklerini söyleyeceklerdir. Çok seyrek de görülse korpus kallosumun olmaması, doğuştan bir eksiklik (korpus kallosum agenezisi), bir anomali olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu durumda, kişide hareketlerin yapılması ve duyuların algılanması noktasında belirgin bir eksiklik olmamaktadır. Konuşma, ayakta durma, denge, yürüme ve koşma gibi faaliyetler, hemen hemen normale yakındır. Sara (epilepsi) hastalığında beyinde anormal elektrik akımı görülür. Beyindeki anormal elektrik yayılımını engellemek, elektrik akımının bir yarım küreden diğerine atlamasına engel olmak için, korpus kallosum ameliyatla kesilerek beynin iki yarımküresi birbirinden ayrılabilmektedir. Bu ameliyat şimdilerde mecbur kalmadıkça yapılmamaktadır. Korpus kallosumu doğuştan olmayan veya ameliyatla kesilen kişilerde, beynin iki tarafının birbiriyle haberleşmesi bozulur. Plânlanması sağ beyne verilmiş görevler sadece sağ beyinde, plânlaması sol beyne verilmiş görevler de, sadece sol beyinde kalır. Bir kimse yazı yazmak veya potaya iki elle top atmak istediğinde bu iş önce sol yarımkürede plânlanır. Sonra korpus kallosum aracılığıyla her iki yarımkürede bulunan motor hareket sahasına iletilir. Bu maharetler, beynimizin her iki tarafı ve elimiz tarafından gerçekleştirilir. Maharet gerektiren bu hareketleri bir el daha iyi yapabilirken, diğer el zayıf kalır. Genellikle insanların çoğunda beynin sol yarım küresi baskın olduğundan sağ el daha maharetlidir.
Şizofreni; duygu, düşünce ve davranışlara anormal derecede tesir eden kalıcı bir psikiyatrik hastalıktır. Şizofreni, ayrık akıl veya akıl yarıklığı mânâsına gelir (Yunancada şizo ayrık veya bölünmüş; frenos akıl demektir). Bu rahatsızlıkta bir mânâda, beyin yarımküreleri arasında iş bölümü bozulmakta ve aynı işe, aynı anda iki beyin yarımküresinin karışması söz konusu olmaktadır. Özetle, bir iş için sadece beynin bir tarafı (sağ veya sol) görevli olursa problem olmamakta; ancak bir işi, bir bakıma beynin iki yarımküresi de üstlenmeye kalkarsa, problem ortaya çıkmaktadır. Şizofrenlerde beynin iki yarımküresi arasındaki haberleşmede görevli korpus kallosumda problem olduğu, bu yüzden iki yarımküre arasında haberleşmenin aksadığı tespit edilmiştir. Bundan dolayı, beynin bir tarafının yaptığı iş, diğer tarafına iletilememekte ve beynin iki tarafı arasındaki haberleşme eksikliğinden dolayı kargaşa çıkmaktadır. Bu noktada akla bazı sorular gelebilir: Vücudumuz niçin farklı görevlere sahip iki farklı beyin bölümü tarafından idare ediliyor? Her birindeki algılar, hafıza, bilgi, plân, program, istek ve neticede yapılan hareketler, neden beynimizin diğer kısmına haber veriliyor?
Beynimiz farklı vazifeleri olan iki bölüm hâlinde yaratılmasaydı ne olurdu? Bu soruların cevabını vermek gerçekten zordur. Bazen sınıfta bu konuda öğrencilerimizle fikir yürütürken; "O (celle celâluhu) yaratmışsa, en güzel şekilde yaratmıştır!" demekten başka elimizden bir şey gelmiyor. İnsan vücudunda abes, fazlalık, gereksizlik yok. Beynin iki bölümlü işleyişiyle alâkalı şöyle bir fikir yürütülebilir: Beyin kanamaları, pratikte hep tek taraflı yani ya sol veya sağda olmaktadır. Beynin sol yarımküresinin zedelenmesinde konuşma, sağ tarafının zedelenmesinde ise uzay ve şekil kabiliyetleri ortadan kalkmaktadır. Belki de bir tarafın fonksiyonu kaybolurken, diğer tarafın fonksiyonları bu şekilde korunuyor olabilir. Her şeyin madde âleminde olup bittiğini sanan tabiatperestler, iki yarımküre arasındaki bu harika haberleşme ve yardımlaşmayı evrimle nasıl izah edebilirler? İnsana has psikomotor davranışlar, iki farklı yarımküre tarafından nasıl paylaşılacaktır? Beynin her iki tarafı, aynı fonksiyonları üstlenseydi, büyük bir kargaşa çıkardı. Bu bize gösteriyor ki, beynin görev dağılım şemasında, atomların, DNA'ların, enzimlerin, proteinlerin, zarların yapamayacağı bir plân, program ve bir nizam vardır. Kendilerine düşünme, sevgi, nefret gibi görevlerin yüklenemeyeceği atomlardan, proteinlerden, zarlardan yapılmış olan beynin, ruh olmadan işe yaramayacağı açıktır.
Acı duyan, seven, âşık olan, nefret eden beyin değil ruhtur. Bu plân ve programın yürümesi için de bir kerecik değil, devamlı Sâni, Alîm ve Kadîr bir Zat'ın (celle celâluhu) beyne müdahalesi gereklidir. Bu Yüce Yaratıcı'nın (celle celâluhu) bize şah damarımızdan daha yakın olduğunu ispat eder. Netice itibariyle sağ ve sol beyin yarımküreleri, vücudumuzun bütün davranış ve motor faaliyetlerini yürütmekte ruha aracılık etmektedir. Ancak en başta sunulan hikâyedeki kardeşlerin market yönetiminde birbirlerini devamlı haberdar etmeleri ve istişareleri ile muvaffak olmaları gibi, sağ ve sol beyin yarımkürelerinde algılananlar ve bu algılardan ortaya çıkan yorumlar da, korpus kallosum vasıtasıyla diğerine bildirilmektedir. Birçok klinik ve lâboratuvar çalışmasına rağmen, beyin hâlâ sırlı bir organ olarak karşımızda durmaktadır. Bu harika organımız bize sırlarını açtıkça, bizim Yüce Yaratıcı'ya (celle celâluhu) olan imanımız, saygı ve ibadet iştiyakımız artmaktadır.

Prof.Dr. Ömer ARİFAĞAOĞLU / Tıp - Ağustos 2013


Ynt: Beyindeki Harika Koordinasyon
Yanıtla #1 : 30 Aralık 2014, 22:15:37
Güzel paylaşım ve bilgi için çok tşkler vuslat kardeşim..

тαĸdιr edιlιyorѕαɴ değιl;тαĸlιт edιlιyorѕαɴ вαşαrмıѕѕıɴ deмeĸтιr..

Ynt: Beyindeki Harika Koordinasyon
Yanıtla #2 : 30 Aralık 2014, 23:11:51
Paylaşım için teşekkürler Vuslat..

'уüяєğιм;кєкємє,αℓıηgαη,ѕєяѕєяι'

Ynt: Beyindeki Harika Koordinasyon
Yanıtla #3 : 31 Aralık 2014, 09:54:15
paylaşım için tsk.ederim Vuslat..


Ben insanı,insanlıgı bilenlerden ögrendim.

Ynt: Beyindeki Harika Koordinasyon
Yanıtla #4 : 01 Ocak 2015, 23:31:07
C0q quseL faydaLi ßiLqiLer tsqLer VusLat payla$im icin

 

Flatcastnezlesi.com - Flatcast index Flatcasttema | Flatcast Destek | Flatcast Yardım

Tüm Hakları Saklıdır.| www.flatcastnezlesi.com | 2012-2016

By cagaTay & TaLaT35