flatcastnezlesi,Flatcastyardım


Flatcast nezlesine hosgeldiniz..

Member LoginLost your password?

Forum İstatistikleri

Latest Member


Not a member yet? Sign Up!*04 Tem 22, 12:07 ÖS

Flatcastnezlesi.com - Flatcast index Flatcasttema | Flatcast Destek | Flatcast Yardım

Gönderen Konu: Sağlık ve Spor  (Okunma sayısı 1758 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sağlık ve Spor
: 24 Eylül 2012, 23:30:02
Sporu Ne Zaman Yapmalıyız? Öğleden Önce Mi Sonra Mı?Öğleden sonra ve öğleden önce idmanları, hangisi senin için daha iyi?


Erken kalkan kuş solucanı yer sabah saat 5'te spor salonuna gidenler böyle der. Ama idman uyku kalitesini yükseltir, o zaman neden daha geç saatlerde, yatma vaktine daha yakın saatlerde antrenman yapmıyoruz. Çok uzun zamandır antrenman için en uygun saat ve onun vücuda yaptığı fizyolojik etkileri üzerine bir tartışma var. Dolayısıyla ne zaman spor yapmayı seçersen,   öğleden sonra veya öğleden önce spor yapmanın iyi ve kötü yanları öğren.


Öğleden önce antrenmanın artılarıSabahları antrenman yapmak günün geri kalanı için enerjiyi arttırabilir. Sabah sporu metabolizmaya yediğiniz kahvaltının geçtiği damardan enerji vererek. Egzersizinin termal etkisi en azından 4 saat sürer. Bu da gün içinde harcanacak toplam kalori miktarını arttırır.

Öncesinde 8-12 saat uyuduğunuz için, vücudunuz uyku modundadır. Uykunuzun kalitesine göre yenilenme sürecindedir. İdman kas liflerinde mikroskobik yırtılmalara neden olur. Hücresel boyuta oksidasyonda olur ve kas liflerinde birikmiş enerji kullanılır. Uyku hasarı tedavi etme zamanıdır. Antioksidanlar hücre hasarını onarır. Yiyecek sindirilir ve glikoza dönüşür. Sabah uyandığınızda taze, onarılmış ve bazı açılardan yeni bir vücut kullanıyorsunuz. Rem uykusunda, rüyalarınız sırasında yeni öğrendiğiniz şeyleri tekrarlayabilirsiniz.Uyuklama düğmesine basınYeni günün tazeliği her zaman yataktan kalkmanız için yeterli olmayacaktır. Bu  her akşam düzenli uyuyan, ATP'si yeterli  ve kaslardaki glikojenler depolanmış olanlar için geçerlidir. Bir önceki gün öğleden sonra 4'te yemek yiyip , gece yarısı yatağa giden biri için değil. Vücudunuz açlık noktasındadır, hatta ne yediğinize bağlı olarak kıtlık noktasında da olabilir. Böyle bir durumda sabah antrenmanı sizin canınızı çıkaracaktır, özellikle de yeteri kadar uykunuzu almadıysanız. Bu durumda öğleden sonra antrenmanına eğiliminiz olur. 


Öğleden sonra antrenmanlarının artısıKas gücü kaslarınızın kasılabilmesi ve gerilebilmesine (kasın esnemesi) bağlıdır. Kaslarınızı lastik ip gibi düşünün. Eski ve kurumuş lastik esnemez. Onu kullanmaya çalışırsanız kopar. Kaslarımızda sabah böyle olurlar. Günün ilerleyen zamanlarında vücudunuz ısınır. Bu da daha uzun süre antrenman yapmanızı, daha fazla ağırlık taşımanızı ve kendinize daha az hasar vermenizi sağlar. Eklemlerinizde ısınmıştır. Sinoviyal sıvı eklemlerinizi doldurmuştur. Sabah kalktığınızda diz, bilek, kalça veya omuzlarınızda hissettiğiniz katılık yapışkan sinoviyal sıvısından dolayıdır. Umuyoruz ki normalde 5-6 öğün alıyorsunuzdur. Ve o gün bir çalışanın doğum günü olduğu için normalden daha fazla kalori tükettiniz. Bu öğleden sonra antrenmanı için mükemmel bir yakıt.


Öğleden sonra ve öğleden önce antrenman seçimini yaparken: akşam antrenmana gidenler, yorulup, kafalarını yastığa koydukları an uyumak istemektedirler. Ama vücut ısısı, hangi saatte spor yaparsanız yapın aynıdır. Vücut ısınız fiziksel aktivite öncesi ve sonrasında artar. Dolayısıyla siz uyumak isterken vücudunuz uyanık olacaktır. Bir araştırma göstermiştir ki, vücut ısısı uykuya geçiş anından 2 saat önce düşmeye başlar. Bu vücudun dinlendiği ve uyumaya hazırlandığını gösterir. Yatma saatinize 3 saat kala spor yapmanız, vücudunuzun saatini etkiler ve uyuyamamanızı sağlayabilir.

Günün sonunda, spor yapacağınız en iyi zaman sizin seçeceğinizdir. Programınıza göre ayarlayın.

Ynt: Sağlık ve Spor
Yanıtla #1 : 25 Eylül 2012, 12:06:23
Emeğinize sağlık paylaşım adına tsklerrr...

Ynt: Sağlık ve Spor
Yanıtla #2 : 25 Eylül 2012, 12:22:13
Tskkr ederim Aslim yorum yapan güsel yüreğine sağlik

 

Flatcastnezlesi.com - Flatcast index Flatcasttema | Flatcast Destek | Flatcast Yardım

Tüm Hakları Saklıdır.| www.flatcastnezlesi.com | 2012-2016

By cagaTay