flatcastnezlesi,Flatcastyardım


Flatcast nezlesine hosgeldiniz..

Member LoginLost your password?

Forum İstatistikleri

Latest Member


Not a member yet? Sign Up!*20 Eyl 20, 06:45 ÖÖ

Flatcastnezlesi.com - Flatcast index Flatcasttema | Flatcast Destek | Flatcast Yardım

Gönderen Konu: Gizli cennet Maden Deresi  (Okunma sayısı 1831 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gizli cennet Maden Deresi
: 13 Mayıs 2013, 17:41:48


Karadeniz sahili, Yeşil alanları, Akarsuları ve Maden Deresi gibi Doğal güzellikleri ile turizmin gözbebeği olma yolunda ilerliyor.


Kocaeli ilçesi, Karadeniz sahili, Yeşil alanları, Akarsuları ve Maden Deresi gibi Doğal güzellikleri ile turizmin gözbebeği olma yolunda ilerlemektedir. Yazın sahili ile birçok yerli ve yabancı ziyaretçinin uğrak yeri olmaktadır. Kocaali İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerimize yakın olması sebebiyle insanların haftasonu tatili geçirmek için seçtiği yerler arasında bulunmakta.

Maden Deresinin Doğal güzelliği, Dinlenme alanları, Mesire Yerleri , Doğal Alabalık Tesisleri, Şelalesi ve Akarsuyu insanların yorgunluklarını atmada ve Güzel bir tatil yapmalarında en büyük etken olmuş.


Maden Deresi oldukça sık bir ormanlık alan içerisinde derince bir vadinin içinde akan derenin sağ ve sol kıyılarında kayın, kestane ve çınar ağaçları arasında bulunan patikalar, yürüyüş için oldukça uygun bir ortam oluşturmaktadır. Patikayı takiben kayalıklar üzerinde çeşitli mağara girişlerinin bulunduğu bölgede Cumhuriyetin ilk yıllarında açıldığı söylenen bir altın madeni bulunmaktadır. Maden kapatılmış olup madene ait bazı tünel ve yollar hala kullanılmaktadır. Ayrıca alabalık ve sazan balığının bulunduğu derede olta balıkçılığı da yapılmakta.


Maden Deresi Tarihi

Cumhuriyetin ilk yıllarında açıldığı söylenen bir altın madeni bulunmaktadır. Maden kapatılmış olup madene ait bazı tünel ve yollar hala kullanılmaktadır. Maden Deresi, Hendek İlçesi'nin kuzeyinden, Çaltepe'den doğarak 30 km bir yol kat ettikten sonra Kocaali'nin batısından Karadeniz'e ulaşmakta.

Oldukça sık bir ormanlık alan içerisinde derince bir vadinin içinde akan derenin sağ ve sol kıyılarında kayın, kestane ve çınar ağaçları arasında bulunan patikalar, yürüyüş için oldukça uygun bir ortam oluşturmaktadır. Patikayı takiben kayalıklar üzerinde çeşitli mağara girişlerinin bulunduğu bölgede Cumhuriyetin ilk yıllarında açıldığı söylenen bir altın madeni bulunmaktadır. Maden kapatılmış olup madene ait bazı tünel ve yollar hala kullanılmaktadır. Ayrıca alabalık ve sazan balığının bulunduğu derede olta balıkçılığı da yapılmakta…

Madene ait tüneller, yollar v.b. hala kullanılıyor. Yürüyüşümüz süresince yer yer bu tünelleri kullanabilirsiniz. Yaklaşık 1 saat 15 dakikalık bir yürüyüşten sonra çok güzel bir şelale ile karşılaşırsınız.. Maden Deresi'nin suları iki ayrı koldan yan yana yaklaşık 10 m. yükseklikten küçük bir gölcük üzerine düşüş yapıyor. Şelalenin hemen arkasında Cenevizlilerden kaldığı söylenen yaklaşık 15 m. yüksekliğinde bir set var. Bu set taşlardan örülerek oluşturulmuş ve Maden Deresi'nin üzerinde bir baraj gibi görülmekte.

ŞİFALI SU

Maden Deresinde bulunan şifalı su özellikle, sedef hastalıkları, mide ağrıları ve yaraların iyileşmesinde çok etkili olduğu bilinmektedir. Tabi su görüntüleri ve doğal kaynamaların en güzel örneği olan şifalı su bir çok hastalığa şifa kaynağı olmuş ve dört mevsim ziyaretçiler ile dolup taşmıştır. akarya Maden Deresinde bulunan şifalı su ile Maden deresi mevkiin de bulunan kaplıcalar çevresi ormanlarla kaplı nezih bir dinlenme yeri.

Doğal kaynaklı olan kaplıcalar, romatizma hastalıklarına, deri, dolaşım ve kalp, solunum yolu, kadın, sindirim sistemi, böbrek ve idrar yolları, kemik ve kireçlenme hastalıkları ,metabolizma bozukluklarına iyi gelmektedir. Kaplıca yanında küçük bir konaklama tesisi bulunmakta.

Halk arasında "ılıca", "kaplıca", "içmece" "çermik", "girme" gibi değişik isimler takılmıştır kaplıcalara. Tıpta ise "maden suları" adı verilir.. Bu sular, yirmi dereceyi aşan sıcaklıkları ve ihtiva ettikleri maden tuzları ile şifa potansiyeli taşırlar. Bileşimlerinde ayrıca karbondioksit ve kükürtlü hidrojen gibi gazları veya radyoaktif elemanları taşırlar. "Kadın hastalıkları"ndan mide ağrılarına, egzamadan solunum yolu rahatsızlıklarına kadar bir çok hastalığa iyi gelirler.

Genel olarak ifade etmek gerekirse, kaplıca tedavisinin mevsimi yoktur. Ancak gelenekler, bu konuda bir mevsim yaratmıştır. Daha doğrusu, kişi, kendine uygun bir zaman seçmekle birlikte en uygun mevsim ve zaman


İLKBAHAR ve SONBAHAR

Romatizmalılar, nevraljiler, ve şeker hastaları için yaz ayları, mide, bağırsak, karaciğer ve sinirle ilgili hastalıklar için de ilkbahar ve sonbahar ayları daha uygun mevsimdir.Bir yılda iki kez kaplıca tedavisinde, mayıs ve eylül ayları seçilebilir.Kaplıca bir hamam değildir. Şifa gücüne sahip yeraltı su kaynağı ve birer sağlık yurdu. Bu nedenle, o kaynaktan fışkıran suların nasıl ve nerelerde kullanıldığını oralara gidenlerin biraz olsun bilip öğrenmelerinde her zaman yarar vardır. Ülkemiz ikliminin sertliği nedeniyle, ayrıca her kaplıcada kaloriferli otellerin olmayışı yüzünden insanlarımız, kaplıcalara çoğunlukla yaz aylarında gitmeyi tercih etmektedir. Kaplıcada sabun ve benzeri temizleyici kullanmayınız. Tedavinin etkisini azaltır. Sıcak havuza yavaş yavaş girmeli, su içinde olabildiğince hareketsiz kalmalı.

Gezilecek Yerler

Artık üzerinizde mayo yok. Kızgın güneş yakmıyor teninizi. Havuz kenarında buzlu içeceklerle serinlemek, Ağustos böcekleri, barbekü partileri de geride kaldı. Ama gezi programlarınızı yazla sınırlamaya gerek yok ki. Rüzgarlara, güneşi kapatan yağmur bulutlarına ve ıslaklığa rağmen güzelliğini yitirmeyen bir beldeye, Maden Deresi'ne davet ediyoruz sizleri. Zengin maden yatakları ilgiye, yeşil doğası sevgiye muhtaç Maden Deresi'ne…

Artık güneş yüzünü nadir gösteriyor. Gökyüzünün ışıltısı, mavisi de yaz aylarında olduğu gibi göz kamaştırıcı değil. Ama yağmurun, sert rüzgarın, erken kararan günlerinde bir romantizmi, hüznü var. Islak havaların ardında parlayan güneşli pazar günlerinden birinde Maden Deresi'ne gitmelisiniz. İçinizin soğuktan titremediği bir sabah erken kalkmak şartıyla gideceğiniz Maden Deresi, doğasıyla konuklarına huzur veren, kısa tatil programı için ideal bir belde.
Adapazarı, Karasu ve Kocaali İlçeleri arasında sınır oluşturan bölgede bulunuyor Maden Deresi. Kışın büyük bir coşkuyla akan suyu, Hendek'in arkasındaki Cam Dağı'ndan geliyor. Alabalıkların ve karabalıkların, köpüklenen bu sularda seri hareketlerle sıçramaları görülmeye değer. Dere boyunca, manzarayı izleyerek, rahatlıkla yürüyüş yapabileceğiniz toprak bir yol var. Sonunda, alabalık tesisleri karşılıyor sizi. Böylece oksijeni bol havada yaptığınız kısa gezi, iştahlı bir pikniğe bırakıyor yerini.

Değerli maden yatakları halen kapalı

Çoook, ama çok eskiden, bir İngiliz, bir Yunanlı, bir de Manisalı Abdullah Paşa isminde üç kişi, Maden Deresi'ni uzun seneler işletmişler. 1914′de bütün galerileri çökerterek terk etmişler bölgeyi. Galeriler o gün bugündür kapalı. Kurşun, boraks, çinko ve altın gibi madenlerin bolca bulunduğu bu yataklar, kaderiyle başbaşa şimdi. Umarız, devletin halen ilgilenmediği bu zenginlikten faydalanmaya kalkan olmaz.

Yaban çileğine ve kestaneye doyamazsınız

Kayın, çınar, ceviz, en çok da fındık ağacına rastlarsınız Maden Deresi'nde. Mevsiminde yetişen yaban çileğinin, Ekim-Kasım aylarında toplanan kestanelerin ne dallardaki görünümüne, ne tadına doymak mümkün. Ağaçların yosun kaplı gövdeleri, geniş ve yapraklarına güneş vurduğunda oluşan yemyeşil atmosfer de size kendini hayran bırakacak. Meyve ve yeşilliğin bol olduğu beldenin, diğer bir karakteristiği de ılık ılık esen meltem rüzgarları.

Maden Deresi'nin seyredilmeye, yaşanmaya değer güzellikleri bu kadarla da sınırlı değil. Yazdan arta kalan sıcak havalarda pantolonlarının paçalarını sıyırdıktan sonra dere içinde yürürken şarkı söyleyenlerin, bir kenarda hazırladıkları piknik sofralarından onlara eşlik edenlerin, böğürtlen toplayan çocukların neşesi, büyük şehir yaşamında hasret kaldığınız kurbağa ve kuş sesleri, bambaşka bir huzur vaad ediyor sizlere.


Yaz gelince dere yürüyüşleri doğaseverlerin gözdesi olur. Bu konuda olağanüstü keyifli bir parkur olan Maden deresi görülmeye değer. Tanıtımı yapılmadığından dolayı buraları gezip gören kişi sayısı yok denecek kadar az.

Yürüyüş alanının doğal dokusu, 19. yüzyılda yapılmış olan maden tünelleri ve suyolları, yüz yıl öncesine ait taş işçiliği ile yapılmış olan küçük barajın görüntüsü, barajın üzerinden dökülen şelale insanı tarihin derinliklerine götürüyor.
Linkleri göremezsiniz.. Kayıt Olun veya Giriş Yapın

Ynt: Gizli cennet Maden Deresi
Yanıtla #1 : 13 Mayıs 2013, 17:45:25


Yozgat'ın Aydınlık ilçesine bağlı Kazankaya beldesinde yer alan 10 kilometrelik kanyon, bünyesinde barındırdığı kuş ve bitki türleri, tarihi ve kültürel dokusu ile doğaseverlerin gözdesi haline geldi.

Yozgat'ın Aydınlık ilçesine bağlı Kazankaya beldesinde yer alan 10 kilometrelik kanyon, bünyesinde barındırdığı kuş ve bitki türleri, tarihi ve kültürel dokusu ile doğa sevenlerin gözdesi haline geldi.

Kazankaya Belde Belediye Başkanı Celal Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bünyesinde tarih, kültür, doğa, kuş ve bitki türleri ile nesli tükenmekte olan su samurlarını barındıran Kazankaya Kanyonu'nun, doğa severler ve dağcılık sporuna meraklıların yeni gözdesi olduğunu söyledi.

Son yıllarda düzenledikleri festivaller ve tanıtım faaliyetleriyle kanyona iç ve dış turizmin dikkatini çekmeyi başardıklarını ifade eden Kılıç, '710 kilometre uzunluğundaki kanyonumuzun eşi benzeri yok. 136 metre uzunluğundaki kayalarla çevrili olan kanyonumuz, 650 rakımı ile de doğa harikası bir yerleşim bölgesi. Festivaller yaparak kanyonumuzu iç ve dış turizme tanıtmak için çalışıyoruz. Her yıl haziran ayının son haftasında bu etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. Bu yıl da gerçekleştirdiğimiz festivalin faydalarını görmeye başladık'' dedi.

Beldeye doğaseverlerin yanı sıra dağcılık sporuyla uğraşanların da kanyon bölgesinde kamp kurduğunu belirterek, konuklarını ağırlamak ve konaklama ihtiyaçlarını karşılamak için bölgeye Yozgat Valiliği ile bir tesis kazandırdıklarını bildirdi.

ÇADIR VE KARAVAN KAMP YERLERİ OLUŞTURULUYOR

Yozgat Valiliği ile Orta Anadolu (ORAN) Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle kanyon için hazırladıkları turizm altyapısı geliştirme projelerinin de desteklendiğini anlatan Kılıç, kendilerine ayrılan ödenekle de kanyonda yeni mekanlar oluşturacaklarını vurguladı.

Kanyonun 10 kilometrelik uzunlukta olması nedeniyle zaman zaman herkesin bu bölgeyi tamamen gezemediğini dile getiren Kılıç, şöyle konuştu:
Kanyon girişinde ve belirli bölgelerde doğaseverlerin rahat bir ortamda dinlenebileceği alanlar oluşturacağız. Çadır ve karavan kamp yerleri oluşturacağız. Kamelyalar, oyun grupları, sportif faaliyetlerin yapılabileceği mekanlar da düşünüyoruz. Gelen misafirlerimizin kanyonu rahat bir şekilde gezebilmesi için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. ORAN'a ikinci bir proje daha sunacağız. Kanyonun içine araçlar giremiyor, ancak bisiklet ve yürüyüş yolları düşünüyoruz. Yolların tamamlanmasının ardından doğaseverler rahat bir şekilde gezebilecek.''
Linkleri göremezsiniz.. Kayıt Olun veya Giriş Yapın

Ynt: Gizli cennet Maden Deresi
Yanıtla #2 : 13 Mayıs 2013, 18:25:48
çok güzel bilgiler bunlar mmavi,paylaşım için tşk.ederim.


Ben insanı,insanlıgı bilenlerden ögrendim.

 

Flatcastnezlesi.com - Flatcast index Flatcasttema | Flatcast Destek | Flatcast Yardım

Tüm Hakları Saklıdır.| www.flatcastnezlesi.com | 2012-2016

By cagaTay