Flatcastnezlesi.com - Flatcast index Flatcasttema | Flatcast Destek | Flatcast Yardım

Mustafa Kemal Atatürk > Konu Harici

Atatürk'ün Kimlik Bilgileri

(1/1)

DiLa:
Linkleri göremezsiniz.. Kayıt Olun veya Giriş Yapın

Artık herkesin bir TC kimlik numarası var. 2003 yılından sonra bir proje ile ölü veya diri olan herkesin bir TC kimlik numarası olması gerektiği anlaşıldı ve herkese bir numara verildi. Fakat bu kişiler arasında sadece bir kişiye özel bir TC kimlik numarası verildi. O da Mustafa Kemal ATATÜRK. Atatürk’e verilen TC kimlik numarası10000000146 ‘dır. Nüfus hizmetlerinden TC kimlik numarasını sorgulamaya girdiğinizde bunu göremezsiniz. Bir hata ile karşılaşır ve Atatürk’ün bilgilerine ulaşamazsınız. Fakat Atatürk’ün bilgilerini girdiğinizde karşınıza Atatürk’ün TC kimlik numarası çıkacaktır. Atatürk’e bu sayının verilmesinin nedeni ise aslında verilen numaranın 100000001 (Yüz milyon bir) olması ve bunun sonuna gelen 46 numarasının ise güvenlik nedeni ile verilmiş olması. Nasıl bir güvenlik var diye soracak olursanız şu şekilde: 9 haneli numaranın 1,3,5,7,9. hanelerini toplayıp 7′yle çarpıyorsunuz, Atatürk örneğinde 1+0+0+0+1 = 2*7 = 14. Daha sonra geri kalan 2,4,6,8. haneleri topluyorsunuz, 0+0+0+0 = 0. Sonra ilk sayıdan ikinciyi çıkartıp birler basamağını alıyorsunuz. Bu da 14-0 = 14′ten 4 çıkıyor. Bu kimlik numarasının 10. hanesi. Son hane de buna benzeyen bir hesapla çıkıyor ama daha kolay bir yolu var o da şu, 10 hanenin toplamının birler basamağı: 1+0+0+0+0+0+0+0+1+4 = 6 yani sonuç olarak 10000000146. Atatürk’ün nüfusa kayıtlı olduğu il ise Gaziantep. Neden sorusunu soracak olursanız Gaziantep’in Kurtuluş savaşı sırasındaki önemine dikkat çekmek amacıyla bunu yapmış. Gaziantep’in Şahinbey ilçesindeki kütükte bilgileri kayıtlı. Bu arada TC kimlik numaraları ile dikkat etmeniz gereken bir nokta ise sonunun her zaman çift bir rakam ile bitiyor olması.

T.C. BAŞBAKANLIK BASIN-YAYIN VE ENFORMASYON GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. Kimlik No Doğrulama Sayfasından T.C. Kimlik Numarasını girince
"Sorguladığınız kayıtla ilgili teknik bir hata oluştu. Sistem görevlileri ile irtibata geçiniz."
diye bir uyarı yazısı çıkıyor. Ancak aşağıdaki bilgileri girerseniz kayıt verilerine ulaşabilirsiniz...

Kimlik Numarası Sorgulama

T.C. Kimlik No Sorgulama Bilgileri

İL......................: GAZİANTEP
İLÇE..................: ŞAHİNBEY

ADI....................: GAZİ MUSTAFA KEMAL
SOYADI..............: ATATÜRK

BABA ADI...........: ALİ RIZA BEY
ANNE ADI...........: ZÜBEYDE HANIM
DOĞUM TARİHİ...: 1881
CİNSİYETİ..........: ERKEK


ATA'NIN KİMLİK NUMARASI 10000000146

Türkİye'de ölü ya da diri tam 126 milyon kişi numaralandı. 11 rakamdan oluşan "Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaraları" içinde en prestijli numara Atatürk'e verildi. Bu aynı zamanda ilk numara: 10000000146.

Geçtiğimiz 29 Ekim'de Türkiye'de kimlik numarası verme işlemi bütün ilçe nüfus müdürlüklerinde aynı anda başladı. Bilgisayarlar yardımı ile 100 milyon 1'den başlayarak 999 milyon 999'a kadar herkese karışık olarak numaralar verildi. Numaralarda kimseye ayrıcalık tanınmadı. Atatürk için özel bir numara seçildi.

'YÜZ MİLYON BİR'İN ÖZELLİĞİ

'Merkezi Nüfus İşleri Sistemi' adı verilen projenin başdanışmanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, "Sistem 11 rakamdan oluşuyor. Ancak son 2 rakam numaranın güvenliğini sağlamak amaçlı konuyor. Dolayısıyla son iki rakamı devreden çıkardığımızda Atatürk'ün numarası sistemin ilk başlangıç numarası olan 100000001 (Yüz milyon bir). Sonundaki rakam 46 ise bir hataya sebebiyet verilmemek için kullanılan güvenlik numarası" dedi.

KerimCan:
emegine saglık dila,güzel bir bilgi  Gantepli oldugunu hic tahmin etmemiştim,paylasım icin tsk.ederim.

Navigasyon

[0] Mesajlar

Flatcastnezlesi.com - Flatcast index Flatcasttema | Flatcast Destek | Flatcast Yardım

Tüm Hakları Saklıdır.| www.flatcastnezlesi.com | 2012-2016

By cagaTay
Tam sürüme git